Kryptowaluty są inaczej rozproszonymi systemami księgowymi, które działają jako wirtualna waluta. Istnieje obecnie na świecie blisko kilka tysięcy kryptowalut. Do tych najpopularniejszych należą: Bitcoin Cash, Ripple, Ether, Bitcoin oraz Litecoin. Posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na komputerze czy też w aplikacji smartfonowej, a więc w portfelu, do którego ma dostęp tylko on, dzięki szyfrowaniu. Wszelkie transakcje się odbywają w sposób bezpośredni pomiędzy posiadaczem kryptowaluty, a kontrahentem. Podatkowe organy za wszelką ceną dążą właśnie do opodatkowania obrotu kryptowalutami, braku jednak im pomysłu skutecznego w jaki należałoby obliczyć sam przychód, skoro kurs kryptowaluty potrafi zmieniać się kilka, a nawet kilkadziesiąt razy na jedną minutę. Czy możliwe jest zatem w takim razie obliczenie podatku właśnie od zamiany kryptowalut?
Jaki został wydany komunikat w sprawie kryptowalut przez KNF oraz NBP?
Według treści komunikatu NBP oraz KNF z 7 lipca 2017 roku w sprawie wirtualnych walut, nie są emitowane one ani też gwarantowane przez bank centralny państwa, nie są w żadnym wypadku pieniądzem, to znaczy nie są prawnym płatniczym środkiem, ani też walutą, nie mogą także być wykorzystywane do spłaty podatkowych zobowiązań oraz nie spełniają kryterium akceptowalności powszechnej w punktach handlowych oraz usługowych. Wirtualne waluty nie są elektronicznym pieniądze, nie mieszczą się także w zakresie ustawy z roku 2017 z dnia 19 sierpnia o płatniczych usługach oraz ustawy z dnia 29 lipca roku 2006 o obrocie finansowymi instrumentami.
Czy kryptowaluta uznawana jest za płatniczy środek?
Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o NBP, znakami pieniężnymi w naszym kraju są tylko i wyłącznie banknoty oraz także monety, które opiewają na złote oraz na grosze. Na gruncie prawa polskiego, kryptowaluta nie może traktowana być na różni z prawnym płatniczym środkiem. Nie stanowi ona postaci obiegowej pieniądza, gdyż nie przysługują kompletnie jej atrybuty środka prawnego płatniczego. Także nie funkcjonuje jako instrument pieniężnego rynku i stosowana nie jest w międzynarodowych rozliczeniach w prawnym sensie, ponieważ nie posługują się nią żadne publiczne instytucje. Posiadanie wirtualnych walut, wiąże się jednak z wieloma ryzykami, których użytkownicy muszą być świadomi, zanim się zdecydują zainwestować w swoje finansowe środki.
Ważne
W przypadku zmiany jednej z kryptowalut na inną, podmiot, który zmiany kryptowalut dokonuje, zmienia jedynie formę dysponowania tą wartością wirtualną. Nabywca kryptowaluty nie uzyskuje kompletnie żadnego materialnego prawa czy też ekspektatywy do prawa określanego. Nie przysługuje także mu roszczenia wobec podmiotu żadnego, gdyż dochodzić nie można od trzecich osób wymiany kryptowalut na towary, pieniądze czy też usługi.
Na obecną chwilę podatkowe ograny nie dysponują narzędziem jakimkolwiek, za pomocą którego byłoby możliwe ustalenie zamienianych wartości kryptowalut, a zatem brak jest absolutnej podstawy samego zobowiązania podatnika do rozpoznania przychodu w momencie gdy zmieniamy jedną kryptowalutę na inną.
One thought on “Kryptowaluty – czy możliwe jest obliczenie od waluty wirtualnej podatku?”