FIAT

FIAT

Waluta FIAT, zwana inaczej pieniądzem fiducjarnym,  jest legalnym środkiem płatniczym, którego wartość jest ustalana przez rząd danego państwa. Oznacza to, że siła takiego pieniądza nie zależy od wartości fizycznego dobra, ani towaru, ale od siły rządu, który ustala wartość takiego środka płatniczego.

Waluta fiducjarna jest podstawą dla systemu walutowego wykorzystywanego przez niemal wszystkie kraje na świecie i pozwala na kupowanie towarów, usług, przeprowadzania inwestycji oraz oszczędzania. Jest zatem powszechnie akceptowaną formą rozliczenia pomiędzy krajami. Dodatkowo zapewnia rządom i ustanowionym przez nie bankom centralnym możliwość lepszego dopasowania się do warunków panujących w czasie kryzysu gospodarczego.

Pierwsza waluta FIAT powstała tysiąc lat temu w Chinach. Jej zadaniem było zastąpienie złota jako dotychczasowego środka wymiany. Tak zwany papierowy pieniądz początkowo wymieniany był na złoto, srebro lub jedwab, a z biegiem czasu stał się podstawą dla znanego nam obecnie systemu wymiany. 

Leave a Comment