Token

Token

O co chodzi z tymi tokenami? Na pewno jest ich więcej, a niżeli samych kryptowalut. W sieci Bitcoina nie ma kompletnie tokenów, ale na przykład w sieci o nazwie Ethereum już są. Można tam tokeny tworzyć z wykorzystaniem tak zwanych smart kontraktów, a więc aplikacji, które są uruchamiane w obrębie samego protokołu.

W protokole Ethereum istnieje sama kryptowaluta nosząca nazwę Ether, a poza tym można tworzyć w nim liczbę różnych tokenów niczym nieograniczoną. Tokeny identycznie jak kryptowaluty, można swobodnie przesyłać jak i także odbierać. Jednak transakcyjnej opłaty na tokenach dokonać trzeba w ETH, a więc w kryptowalucie. I tak naprawdę w większości innych sieci, w który się da tworzyć tokeny, to wygląda to niemal identycznie.

Zatem, kryptowaluta funkcjonuje w sieci własnej blockchain i zawsze jedna sieć to tylko i wyłącznie jedna kryptowaluta.

Tokeny z kolei są tworzone za pomocą tak zwanego smart kontraktu w sieci konkretnej blockchain, a takich smart kontraktów tworzyć można bez ograniczeń, zatem i różne tokeny się znajdują w tej samej sieci, jak na przykład Ethereum. Za operacje wykonywane na tokenach zapłacić trzeba przy użyciu kryptowaluty, czyli w przypadku tym chodzi o Ether.

Leave a Comment