Raje podatkowe dla kryptowalut

Malta – raj podatkowy dla projektów Blockchain

Malta jest powszechnie postrzegana jako prawdziwy raj dla firm prowadzących działalność finansową. Choć w lokalnym prawodawstwie wprowadzono pewne zmiany, prowadzenie projektów blockchain w tym kraju nadal jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Dlaczego warto założyć spółkę na Malcie?

Jednym z podstawowych powodów, dla których spółki finansowe są często lokowane na Malcie, jest prestiż. W powszechnej świadomości właśnie tutaj rejestrowane są najbardziej innowacyjne firmy i widok maltańskiego adresu spółki działa na inwestorów jak magnes. Poza tym kraj ten ma bardzo elastyczny system podatkowy, w którym jest miejsce na działalność nierozpoznawaną przez prawodawstwo innych krajów. Niewątpliwym ułatwieniem jest też fakt, że nawet w tych przypadkach, w których trzeba zmierzyć się z większą biurokracją, można większą część obowiązków zrealizować online, co usprawnia i przyspiesza procedowanie.

Plusy i minusy posiadania działalności na Malcie

Ulokowanie projektu blockchainowego na Malcie ma wiele plusów:

  • możliwość niemal dowolnego rozwijania działalności bez ryzyka wejścia w obszar nierozpoznany prawnie;
  • możliwość skorzystania z wypracowanych przez innych mechanizmów prawnych w zakresie ochrony projektu i jego propagacji;
  • udział we wspólnym rynku europejskim bez konieczności spełnienia mnóstwa dodatkowych wymogów formalnych;
  • spory rynek innowacyjnych usług, które mogą pomóc w rozwoju kolejnych projektów.

W ciągu ostatniego roku zaszły jednak pewne zmiany, przez które na Maltę nie można już patrzeć bezkrytycznie jak na raj podatkowy w kontekście spółek krypto. Owszem, nadal efektywne opodatkowanie wyniesie około 5%, a prawo nadal będzie otwarte na biznesy wykorzystujące blockchain, ale pojawiły się też pewne wady związane z prowadzeniem działalności na rajskiej wyspie:

  • zmienił się system wydawania licencji i dziś rozrośnięta biurokracja nie jest w stanie na bieżąco obsługiwać wniosków, przez co siłą rzeczy zmniejsza się elastyczność spółek;
  • w wyniku zmian prawa Unii Europejskiej i wewnętrznych regulacji maltańskich oba te zespoły aktów prawnych stały się bardziej rozbieżne i istnieje ryzyko, że niektóre spółki w pewnych aspektach działalności będą ograniczone na rynku wspólnym;
  • za deklaracjami maltańskich polityków i wprowadzanymi zmianami prawnymi nie nadążają banki, co przekłada się na ograniczenie dostępności finansowania.

Wymagania dla projektów blockchain

Wymagania dla projektów blockchain rejestrowanych ma Malcie są zmienne i zależą w głównej mierze od tego, do której z czterech grup produktów wirtualnych zostaną zaklasyfikowane. W każdym przypadku niezbędne będzie uzyskanie licencji lokalnego odpowiednika KNF. Po wpisaniu na białą listę trzeba jeszcze spełnić wymagania szczegółowe określone oddzielnie dla każdej z klas w przepisach szczegółowych, dotyczących m.in. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Regulacje prawne blockchain na Malcie

Znowelizowane w 2019 roku przepisy wprowadzają istotne zmiany w środowisku prawnym funkcjonowania blockchainów. Przede wszystkim uregulowane zostały zasady obłożenia podatkiem VAT dla „walut” i „tokenów” w zależności od tego, czy będą one traktowane jako środki inwestycyjne, czy klasyczne produkty bądź usługi. W większości przypadków również transakcje w ramach blockchaina nie będą rodziły konieczności uiszczenia VAT-u. Podatkiem zostaną natomiast objęte „kopalnie”, jeśli dany projekt blockchain będzie dotyczył kryptowalut, a ich „kopanie” będzie prowadziło do zwiększenia posiadanego kapitału.

Doprecyzowano także przepisy rządzące portfelami kryptowalut – jeśli ich usługi nie będą polegały na wymianie walut, to zostaną potraktowane jako usługa techniczna i wówczas będą objęte pełnym opodatkowaniem. Wymuszone zostało także pobranie przez operatora opłaty za zarządzanie przez administratora portfelu powierzonymi mu coinami.

Te regulacje nadal dotyczą w większości kryptowalut jako głównej usługi świadczonej na podstawie modelu blockchaina, ale w niedalekiej przyszłości można się spodziewać doprecyzowania zapisów w szerszym kontekście.

Maciej Konopelski

Autor publikacji na KryptowalutyPrawo.pl

Share
Published by
Maciej Konopelski

Recent Posts

Rozliczenie podatku giełdowego przedłużone do końca maja

Dotychczas terminem umownym, do którego inwestorzy mieli możliwość złożenia deklaracji PIT-38 związanej z podatkiem giełdowym…

4 lata ago

W projekcie Tarczy Antykryzysowej 2.0. likwidacja PCC w kryptowalutach

Jakiś czas temu pojawiły się plany rządu odnośnie do zlikwidowania podatku PCC od transakcji z…

4 lata ago

Porady Sławomira Mentzena – opodatkowanie kryptowalut w 2020 roku

Ekonomista i polityk dr Sławomir Mentzen odpowiada na pytanie, jak należy zapłacić podatek od kryptowalut…

4 lata ago

Aragon – Znacząca inwestycja w blockchainowy system sądowy

Aragon, jako jedna z najnowszych firm na rynku działających w obrębie technologii blockchainowej postanowiła określić…

4 lata ago

Niemcy – 40 finansowych instytucji otwiera się na kryptowaluty

Niemcy – jak informują nas media, to ponad czterdzieści finansowych instytucji oświadczyło regulatorowi krajowemu finansowemu…

4 lata ago

Regulacje i ich działanie na korzyść kryptowalut w Polsce

Długofalowo to coraz silniejsze regulacje branży kryptowalut jak i także finansowego sektora działają stricte na…

4 lata ago

This website uses cookies.