Sprawa dotycząca upadku Bitmarket.pl wywołała naprawdę spore kontrowersje. W polskim środowisku walut cyfrowych oraz blockchaina pojawiają się obawy, które dotyczą tego, czy władze rozważać mogą zakaz całkowity kryptowalut. By jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, warto porozmawiać z prawnikami na ten temat.

Historia bardzo trudnej relacji

Polskie władze w kwestii kryptowalut mają od dawna pod górkę. W roku 2018 Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej opublikowało interpretację dotyczącą podatkowych przepisów obejmujących waluty cyfrowe. Okazało się, że od transakcji każdej przy użyciu kryptowalut należałoby wedłu fiskusa zapłacić 1% podatku PCC. Sprawa na tyle wywołała duże obudzenie traderskiej społeczności, że nawet zorganizowany został pod budynkiem resortu protest.

Ministerstwo Finansów wyszło ostatecznie z twarzą z tej sprawy. Uregulowało dość racjonalnie sprawę dochodowego podatku od zysków kryptowalutych. Konieczność płacenia PCC wtedy zniesiono na pewien okres. Dzisiaj wiemy, że danina całkowicie została anulowana w nowelizacji kolejnej stosownych przepisów.

Wynika jednak z naszych informacji, że upadek Bitmarket.pl w kręgach rządowych wywołał sporą irytację. Czy zatem faktycznie nam grozi zakaz kryptowalut?

Politycy polscy a waluty cyfrowe

O stosunkach polskich politycznych partii względem walut cyfrowych pojawił się już artykuł. Rynek się starano już regulować. Rękawicę podjęło KNF, jednak z żadnym skutkiem. Może zatem dużo łatwiej by było wprowadzić po prostu zakaz w naszym kraju kryptowalut. Okazuje się, że jednak nie jest takie proste.

 
Po pierwsze samo środowisko kryptowalut już podjęło stosowane działania, aby sytuację obecną przekuć na korzyść. Od BitBay dowiedzieliśmy się, że giełda dokładnie w poniedziałek, już po informacji o samej sytuacji Bitmarketu, złożyła pismo o spotkanie bezpośrednio do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, a więc do Pana profesora Jacka Jastrzębskiego.
 
Spotkanie to ma na celu przedstawienie wszelkich przyczyn kryzysu obecnego, który jest związany z upadkiem giełdy BitMarket, prawnej sytuacji poszkodowanych oraz także możliwości podjęcia dyskusji, która skutkuje zwiększeniem istotnym ochrony Polaków, którzy korzystają z usług kryptowalutowych giełd.
 
Na razie giełda nie otrzyma kompletnie żadnej odpowiedzi.
 

Zakaz kryptowalut nie jest możliwy, realne są z kolei utrudnienia

Zakaz na pewno nie jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

 
Prawnicy, którzy zostali zapytani o zagrożenia dotyczące prób ewentualnych zakazu kryptowalut podkreślają, że to byłoby wyzwaniem ogromnym dla rządzącym.

Jak widać na powyższym zakaz kryptowalut w naszym kraju nie jest możliwy w praktyce. Rynek jest chroniony przez przepisy zawarte w naszym systemie prawnym jak i także w systemie prawnym unijnym.

Jedynym zagrożeniem jest jak najbardziej kwesta utrudnienia funkcjonowania z tego obszaru firm i na przykład wyeliminowanie rynków PLN na platformach tego typu. Wtedy polscy obywatele zmuszeni byliby do korzystania z całkiem innych walut fiat, aby kupić poszczególne waluty cyfrowe. Dziś jednak nie wskazuje nic, aby władze Polski podjąć miały taki trud. Wkrótce możemy oczekiwać wyjaśnienia ostatecznego sprawy dotyczącego PCC.

One thought on “Czy w Polsce jest możliwy całkowity zakaz kryptowalut?”
Leave a Comment