Osoby posiadające portfele kryptowalutowe mają nie lada problem z polskimi bankami, ponieważ nie są one przyjaźnie nastawione ani do przedsiębiorstw, ani do osób prywatnych obracających kryptowalutami.

Nadal brakuje regulacji dla kryptowalut

Rynek kryptowalutowy wciąż czeka na prawne regulacje, obecny stan bowiem nie budzi zaufania instytucji finansowych. Ostatnie dwa lata pokazały duży wzrost zainteresowania obracaniem kryptowalutami i nie tylko bitcoinem, i wiele osób chciałoby to robić legalnie. Niestety napotykają oni trudności, a wyrażając się ściślej o stanie faktycznym, w Polsce nie ma obecnie banku przychylnie nastawionego do walut cyfrowych.

Blokujące transakcje przepisy

Główny winowajca, czyli Ustawa z 1 marca 2018 roku, mówiąca o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy dodała instytucjom finansowym obowiązków.

Banki zobowiązano do monitorowania i analizowania przepływu środków mogących sugerować taki ich cel. Jeszcze inny przepis, tu podatkowy, z 30 kwietnia 2018 roku dał możliwość Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej czasowe zablokowanie rachunku podejrzewanego o oszustwa podatkowe podmiotu. W związku z tym pojawiło się wiele odmów albo likwidacji rachunków już prowadzonych u przedsiębiorców działających w potencjalnie ryzykownych branżach.

Transakcje kryptowalutami torpedowane przez banki

Dotyczy to przede wszystkim podmiotów obracających kryptowalutami. Legalnie działający przedsiębiorcy napotykają trudności z utrzymaniem lub założeniem rachunku bankowego i nie mają jak się obronić. Pozostaje kosztowna i długotrwała droga cywilnoprawna. Banki obrały jeden kurs w stosunku do kryptowalut, a widać to po takich instytucjach, jak Santander Bank Polska S.A., MBank S.A., PKO Bank Polski S.A., Bank PKO S.A. i wielu innych, gdzie odnotowano przypadki wypowiadania umów. Jednak skoro polskie banki są nieprzyjazne, polscy przedsiębiorcy przenoszą działalność do banków zagranicznych.

Zrywanie umów dotyczących prowadzenia rachunków bankowych jest bezzasadne

Warto tu zauważyć, że skala masowa takiego zjawiska może być bezzasadna. Biorąc pod uwagę istniejące przepisy, banki mają doskonały wgląd w sytuację transakcyjną danego podmiotu i mogą bez przeszkód ją monitorować, nie łamiąc ustawy. Ponadto płatności przychodzące nie muszą być rejestrowane przez banki, gdyż taka rejestracja spoczywa na barkach instytucji przesyłających.

Tutaj nie ma anonimowości, ponieważ banki mają wgląd w dane nadawcy przelewu, które wskazuje bank z zagranicy. Zatem transakcje kryptowalutami nie powinny być aż tak niepokojące dla polskich bankierów, jak ma to ewidentnie miejsce.

Jak rozwiązuje się ten problem w bankach zagranicznych

Pragnący dokonywać transakcji kryptowalutami przedsiębiorcy poszukują rozwiązań alternatywnych do polskich banków. Głośno było na początku roku o jednym ze szwajcarskich banków. Vantobe, bo o nim mowa, wprowadził usługę, dzięki której można swobodnie sprzedawać, kupować oraz przechowywać aktywa cyfrowe. Jest to pierwszy na świecie bank, który jawnie stał się przyjazny dla kryptowalut. Na razie nie ma jednak informacji, jakoby polskie baki zechciały podążyć w tym samym kierunku.

Korzystanie z usług MIP alternatywą

Mimo wszystko przedsiębiorcy chcą działać w obrębie Polski, próbują więc przeprowadzać transakcje za pośrednictwem tzw. MIP (małych instytucji płatniczych), gdyż jest przynajmniej przystępna.

Gdy dany MIP ma wszystkie uprawnienia instytucji finansowej, w tym wydawanie środków płatniczych oraz prowadzenie rachunków, jest prostym i korzystnym rozwiązaniem. Przy tym można zarejestrować się jako spółka akcyjna lub z o.o. albo przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność. Jednak w ramach procedury trzeba przedstawić plan finansowy na pierwszy rok działalności oraz schematy świadczonych usług czy procedury reklamacji, a także zarządzania ryzykiem i AML/CFT.

Przeniesienie rezydencji podatkowej

Chyba najprostsza ze stosowanych przez przedsiębiorców metod, czyli przeniesienie rezydencji podatkowej do innego kraju. Popularnymi adresami są m.in. Monako, Cypr czy Malta, kraje przyjazne kryptowalutom.

Jak dokonywać transakcji kryptowalutami?

Na razie nie widać światełka w tunelu i trzeba sobie radzić wyżej wymienionymi sposobami. Jest to jednak uciążliwe i zazwyczaj nie do przeprowadzenia bez pomocy prawników.

Leave a Comment