Coraz głośniej mówi się o potencjale wprowadzenia przez Bank centralny RPA nowych przepisów regulujących zasady korzystania z walut cyfrowych. Celem danego prawa jest zniechęcenie ich użytkowników do obchodzenia kontroli walutowych.

Według Business Report z ust zastępcy gubernatora Południowoafrykańskiego Banku Rezerw, Kubena Naidoo miały paść słowa zapewniające o tym, że nowe regulacje powinny wejść w życie w pierwszym kwartale 2020 r. Przed powstaniem ustawy odbywały się długotrwałe konsultacje społeczne, które miały zapewnić poznanie różnych perspektyw oraz opinii dotyczących konkretnych rozwiązań.

Regulacja rynku w Południowej Afryce

Wahania regulacyjne w Republice Południowej Afryki stały się powodem zaniechania świadczenia usług bankowych jednej z najważniejszych organów finansowych RPA, jakim jest FirstRand Bank. Decyzja ta zapadła pod koniec listopada, a czynnikiem mającym na nią wpływ była potrzeba nasilenia cyfrowych giełd walutowych. Oświadczenie Naidoo wynikało właśnie z tej decyzji.

Na idee dalszej kontroli rynku niemal natychmiast zareagowała społeczność kryptowalut i blockchaina.

„Konsekwencje ograniczeń SERB dot. korzystania z kryptowalut w celu zaostrzenia kontroli kapitału są dalekosiężne i alarmujące”

Są to słowa wypowiedziane przez południowoafrykańską społeczność deweloperów blockchaina, przekazane przez Business Report.

Powodzenie kryptowalut w RPA

Inflacja niszcząca lokalną walutę Południowej Afryki wpłynęła na zwiększenie popularności kryptowalut w tym kraju. Mówi się o tym, że ponad 10,7% jego mieszkańców posiada je na własność. Jest to jeden z najwyższych wyników spośród wszystkich badanych państw.

Innym czynnikiem mającym wpływ na taki stan rzeczy są również niezwykle popularne płatności transgraniczne. Zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy przelewy pieniężne przekazywane do innych krajów w regionie.

W sierpniu południowoafrykańska giełda kryptowalut, Luno odnotowała nadzwyczajny wzrost liczby nowych klientów, który unosił się na poziomie 3 milionów użytkowników platformy. Odnotowano również średni dzienny wolumen o wartości przekraczającej 80 milionów rand południowoafrykańskich, co równa się 5,4 milionom dolarów.
Dyrektor generalny Luno, Marius Reitz zapewnił, że wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie Bitcoin w kraju ciągle rośnie, co wpływa na jego globalną adopcję i wspomaga cel jego firmy, czyli „ponowne zaprojektowanie systemu finansowego, w którym pieniądze są tańsze, szybsze i bezpieczniejsze, z otwartym i równym dostępem dla wszystkich”.

Nowa kryptowaluta? – Czy jest możliwość stworzenia krajowej kryptowaluty?

W połowie listopada miał miejsce jeden ze szczytów członków BRICS, w tym również Republiki Południowej Afryki, na którym zawzięcie dyskutowano nad projektem stworzenia nowej kryptowaluty. Kirill Dmitriev poinformował w tym czasie o tym, że:

„Sprawnie działający system płatności BRICS jest w stanie stymulować rozliczenia w walutach krajowych i zapewniać stabilność rozliczeń i inwestycji między naszymi krajami, które stanowią ponad 20% globalnego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych”.

Leave a Comment