Francuski dziennik ekonomiczny Les Echos donosi, że w 2020 roku francuski bank centralny zamierza przygotować program pilotażowy waluty cyfrowej banku centralnego (CBDB), przeznaczonej dla instytucji finansowych. Prezes Banku centralnego Francji, Francoise Villeroy de Galhau poinformował, że jeszcze prze końcem pierwszego kwartału 2020 roku bank rozpocznie testy dotyczące cyfrowego euro.

Wiadomość została potwierdzona przez Bank Francji. Przedstawiciel banku zauważył na Twitterze, że nie jest to news nowy, gdyż został ogłoszony już wcześniej, na wspólnej konferencji francuskiego organu nadzoru kontrolnego oraz Autorité des marchés financiers, czyli dwóch głównych organów francuskiego nadzoru finansowego.

Cyfrowe euro nie będzie dostępne dla klientów indywidualnych?

Według treści artykułu w dzienniku Les Echos, euro w wersji cyfrowej będzie skierowane w pierwszym okresie istnienia wyłącznie do prywatnych podmiotów z sektora finansowego dla rozliczeń, a nie przewiduje się możliwości dokonywania nim płatności detalicznych przez osoby fizyczne. Niektórzy informatorzy twierdzą nawet, że Villeroy zastrzegł, że ewentualne cyfrowe euro dla klientów detalicznych „będzie podlegać szczególnej kontroli”.

Z wypowiedzi zaangażowanych w projekt osób Les Echos wnioskuje, że inicjatywa obiera za swój główny cel zwiększenie wydajności francuskiego systemu finansowego, a zaangażowanie w projekt Banku Francji ma zapewnić zaufanie do cyfrowej waluty.

Czy to zamierzony cios w Librę?

Oprócz tego projekt ma potwierdzać suwerenność Francji w obrębie kryptowalut, a biorąc pod uwagę fakt, że w 2020 roku może się pojawić na rynku kontrowersyjna Libra Facebooka, wydaje się, że jest to głównym priorytetem działania francuskiego banku.

Prezentowane w tej sprawie stanowisko Villeroy’a jest zresztą zgodne z wcześniejszymi wypowiedziami na ten temat ministra finansów Republiki Francuskiej, Brunona Le Maire’a. Ten argumentował za tym, aby organy regulacyjne nie zezwoliły na wprowadzenie waluty Facebooka na rynki Unii Europejskiej. Niektóre media donoszą wręcz, że doszło do zawarcia nieformalnego sojuszu rządów Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii oraz Włoch, który będzie stanowczo opierał się wprowadzeniu Libry do Europy.

Obecnie Villeroy wzywa rząd Francji do działania, które w konsekwencji ma postawić Francję na pierwszym miejscu wśród krajów wprowadzających CBDC. Villeroy powiedział m.in.:

„Widzę zainteresowanie szybkim przyspieszeniem emisji co najmniej jednej waluty cyfrowej banku centralnego, aby być wiodącym emitentem na świecie i czerpać korzyści związane z zapewnieniem wzorowej waluty cyfrowej banku centralnego”.

Oprócz tego można zauważyć, że Francja i tak przoduje w zastosowaniu technologii blockchain i w kryptowalutach. Rząd kraju nad Sekwaną poparł a nawet zainicjował sporo projektów związanych z tą branżą. M.in. w końcu listopada 2019 roku pierwszy zastępca prezesa Banku Francji wezwał do ustanowienia na terenie Europy systemu płatności oraz rozliczeń opartych na blockchainie.

One thought on “Francuskie media Euro w wersji cyfrowej jednak powstanie”
Leave a Comment