Ukraina – rząd właśnie zatwierdził wersję ostateczną ustawy dotyczącej walki z praniem brudnych pieniędzy, która obejmować będzie także kwestie aktywów cyfrowych oraz dostawców wirtualnych usług (VASP) według wytycznych z FATF.

Dokładnie 6 grudnia organ ustawodawczy ukraiński opublikował wersję ostateczną ustawy, która uznaje wirtualne aktywa za pewnego rodzaju magazyn wartości. Jednocześnie zauważyli ich wykorzystanie potencjalne w finansowych przestępstwach. Chodziło o oszustwa, pranie brudnych pieniędzy oraz finansowanie terrorystów.

Rząd tworzy całkiem nowe prawo

Nowe prawo na pewno zawiera pewne wytyczne, które dotyczą tego, w jaki konkretny sposób rząd ma zamiar monitorować jak i także regulować handel kryptowalutami. Przepisy się koncentrują między innymi na transakcjach indywidualnych kryptowalutowych, które są warte mniej niż 30 000 hrywien jest to około 1300 USD, w tamach których rząd właśnie będzie badał publiczny klucz nadawcy do celów tak zwanego finansowego monitorowania. Jednak gdy sama transakcja przekroczy kwotę tą, to rząd zastosuje weryfikację zarówno odbiorcy jak i także nadawcy. Tenże proces obejmuje badanie tożsamości, a do tego także charakteru biznesowej relacji.

W przypadku VASP sam próg wynosi już ponad 40 000 hrywien. VASP też powinny przekazać władzom informacje stosowne, kiedy uczestnicy transakcji zarejestrowani są w jurysdykcjach, które do zaleceń się nie stosują dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy lub też są cudzoziemcami.

Czy Ukraina będzie nowym centrum kryptowalut w danym regionie?

Na pewno warto przypomnieć, że Binance, a więc jedna z największych kryptowalutowych giełd na świecie, dzisiaj współpracuje ponoć z samymi władzami Ukrainy tylko po to, aby ustanowić w tym kraju nowe przepisy, które są związane z walutami cyfrowymi. Firma nawet podpisała protokół specjalny z organem jakim jest Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, aby pracować wspólnie na prawnym statusem kryptowalut. Generalny dyrektor firmy, CZ (Changpeng Zhao), powiedział mediom w listopadzie, że sama legalizacja kryptowalut oraz przyjęcie całkiem nowych przepisów może odegrać naprawdę kluczową rolę w zapewnieniu wzrostu gospodarczego pozytywnego, a do tego także w przyciąganiu bardzo wielu oraz bardzo dużych inwestorów do kraju.

W ramach umowy sam resort jak i także Binance zamierzają utworzyć roboczą grupę, która się zajmuje niczym innym jak strategią wdrożeń do spraw blockchaina. Poza tym zajmują się także tworzeniem całkiem nowych rynków wirtualnych aktywów oraz wirtualnych walut na samej Ukrainie.

Dodać także musimy, że Białoruś od dobrych paru lat stara się wykorzystać sam potencjał nowej technologii poprzez budowanie na przykład specjalnej strefy przemysłowej. Strefa ta oczywiście ma dotyczyć blockchaina. Jak widzimy państwa Europy Wschodniej także mają swoje plany. Zobaczymy jak potoczy się to dalej, ale jak widać wygląda to naprawdę bardzo optymistycznie. Będziemy się przyglądać.

Leave a Comment