Okazuje się, że wczoraj był naprawdę bardzo ważny dzień dla wszystkim poszkodowanych właśnie przez OneCoin. Tego dnia właśnie się rozpoczął proces prawnika amerykańskiego oskarżonego o pranie pieniędzy, które pozyskiwane były przez piramidę. Jak na razie sprawa jest prowadzona przez sąd w Nowym Jorku. Prawnik jest tak naprawdę pierwszym z trzech organizatorów kluczowych scamu, którzy będą mieli okazję stanąć przed Temidą.

Jest winny czy niewinny?

Prawnik, o którym tutaj mowa, to Mark Scott. Wcześniej był to partner w Locke Lord LLP. Dzisiaj zaprzecza temu, że pomógł tak naprawdę wyprać setki milionów dolarów pochodzących z piramidy OneCoin. Jednak miał pomóc przenieść środki bezpośrednio na konta offshore. Został nie ponad rok temu aresztowany za swój udział w tej piramidzie globalnej, która pochłonęła już wiele miliardów dolarów.
 
Jeśli chodzi o formalne zarzuty dotyczące działań, które na calu miały pranie pieniędzy jak i także bankowe oszustwa wniesione zostały przez sąd dokładnie w zeszłym miesiącu, ale jednak Scott do swojej winy w żadnym wypadku się nie przyznaje.
Jego obrona będzie prawdopodobnie oparta na tym, że chociaż przenosił miliony dolarów w tamach właśnie tego programu, nie był kompletnie świadomy, że był to przestępczy program. On sam nawet twierdzi, że zgłosił kilka obaw służbom, które dotyczą OneCoina.
 
Oczekuje się także, że przesłuchania potrwają jakieś dwa do maksymalnie trzech tygodni.
 

One Coin przed sądem

Przesłuchania także czekają współzałożyciela OneCoina – Sebastiana Greenwooda, który aresztowany został w ubiegłym roku w Tajlandii oraz został także ekstradowany do Stanów Zjednoczonych oraz także Konstantina Igantova. Konstantin Ignatov jest tak naprawdę bratem założycielki właśnie OneCoina – Ruji Ignatovy oraz został aresztowany w Stanach Zjednoczonych na lotnisku na samym początku bieżącego roku.

 
Ruja Ignatov pozostaje wciąż jednak na wolności, ale została zaocznie oskarżona o różne przypadku prania pieniędzy oraz także oszustw.
 
Pomimo tego wszystkiego OneCoin działa nadal w niektórych jurysdykcjach w zasadzie na całym świecie. Nawet był bohaterem dokumentalnego film BBC Sounds.
 
Co zatem obecnie się dzieje z Rują? Jesteśmy tego niezmiernie ciekawi. Najprawdopodobniej żyje w Europie incognito, po rozległej rekonstrukcji twarzy, na co ją było z całą pewnością stać dzięki funduszom przyjętym OneCoin. Możliwe także, że ucieknie ostatecznie wymiarowy sprawiedliwości.
 
W Polsce ostrzegało przed projektem na przykład Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, które sprawę zgłosiło do samego ministra sprawiedliwości.
 
Będziemy z ogromną ciekawością obserwować wszystko to co będzie się działo na samym procesie jak i także wokół niego. Może być naprawdę ciekawie. Nie wiemy kompletnie jak to wszystko się zakończy. Znając dynamiczny rynek kryptowalut możemy się w zasadzie spodziewać wszystkiego. Pewnie większość z nas także jest zainteresowanych losami Ruji Igantov, która jest na wolności, ale w tym temacie będziemy musieli chyba obejść się bez żadnych nowinek, ponieważ pewnie już o tej osobie nigdy nie usłyszymy. Bądźmy jednak czujni.
Leave a Comment