Niemcy – jak informują nas media, to ponad czterdzieści finansowych instytucji oświadczyło regulatorowi krajowemu finansowemu BaFin, że jak najbardziej są zainteresowane oferowaniem wszelkich usług z zakresu rynku kryptowalut zgodnie z niemieckim nowym prawem. Ustawa, o której mowa weszła w życie na początku 2020 roku. Ustawa ta umożliwia bankom oferowanie takowych usług po uzyskaniu bezpośrednio licencji od BaFin.

Ponoć BaFin otrzymał zgłoszenia tego typu od ponad czterdziestu banków. Z kolei znany News.Bitcoin.com się skontaktował z organem, aby móc uzyskać nieco więcej informacji. Rzecznik instytucji wyjaśnił bowiem, że samo zainteresowanie nie jest w żadnym wypadku wnioskiem o pozwolenie. Wyjaśnił także, że jeszcze przed wejściem nowego prawa BaFin w życie zwrócił się do firm, które tak naprawdę świadczą usług przechowywania kryptowalut, a więc podlegają autoryzacji obowiązkowe do przedstawienia nieformalnych oraz także niewiążących wyrazów zainteresowania. Rzecznik w żadnym wypadku nie komentuje liczby samych banków, które takowe zainteresowanie wyraziły.

Niemcy się otwierają na kryptowaluty

Nowa ustawa niemiecka o praniu pieniędzy, która w życie weszła z początkiem roku, jak najbardziej pozwala finansowym instytucjom oferować klientom swoim kryptowaluty razem z tradycyjnymi inwestycyjnymi produktami, taki jak obligacje oraz akcje.

Francuskie media Euro w wersji cyfrowej jednak powstanie

Ustawa, która wdraża poprawkę do czwartej dyrektywy unijnej w sprawie prania brudnych pieniędzy w życie weszła – 1 stycznia 2020 roku. W związku z tym wszelkie firmy podlegają przepisom o praniu brudnych pieniędzy od 1 stycznia 2020 roku niezależnie od samej daty zgłoszenia zamiaru zgłoszenia, a więc otwarcia się na nowe usługi.

Solarisbank

Jedną z pierwszych finansowych instytucji oferujących usługi związane bezpośrednio z kryptowalutami jest Solarisbank mający siedzibę w Berlinie. W grudniu roku ubiegłego bank założyć zależną spółkę Solaris Digital Assets, aby móc przyspieszyć przyjęcie cyfrowych aktywów.

Pierwszy kraj uregulował kryptowaluty w całości

Jako zależna spółka od Solarisbank AG, Solaris Digital Assets planuje spełniać regulacyjne wymagania rynku niemieckiego oraz zapewnić zgodne z przepisami przechowywania cyfrowych aktywów, aby wszyscy partnerzy sami nie musieli składać wniosków o licencję.

W przypadku uzyskania powierniczej licencji od BaFin bank planuje jak najbardziej przechowywać bitcoiny oraz inne kryptowaluty w imieniu samego klienta.

Solarisbank ma jak najbardziej pełną bankową licencję oraz świadczy usługi dla wielu startupów niemieckich fintech „cyfrowe aktywa zmieniają zasadniczo rynek finansowy” – w ten sposób wypowiedział się Michael Offermann, który jest dyrektorem zarządzającym do spraw bankowości kryptograficznej w Solarisbank. Oczekują silnego wzrostu, gdy tylko będzie o wiele łatwiej kupować jak i także przechowywać bitcoiny.

Jak widzimy na załączonym obrazku ustawa ta może sprawić wiele niespodzianek. Czas pokaże jak to będzie w rzeczywistości.

Leave a Comment