Szwajcarska metropolia Zermatt jest kolejnym miejscem na terenie tego państwa, w którym jego podatnicy mogą opłacić podatki w Bitcoin (BTC).

Być może niektórzy z Was wiedzą, że Bitcoin (BTC) jest akceptowany jako zapłata za niektóre usługi publiczne w niektórych miastach Szwajcarii już od dobrych kilku lat. Jako pierwsze taką możliwość wprowadziło w 2016 roku szwajcarskie Zug, czyli miasto uważane za stolica szwajcarskiej doliny kryptograficznej. Początkowo walutą cyfrową można było uregulować niektóre usługi miejskie.

Szwajcarskie Zermatt dopuszcza płatności w Bitcoin (BTC)

Kolejnym miastem, które dołączyło do Zug jest Zermatt. Jest to metropolia leżąca u podnóża słynnego szczytu górskiego Matterhorn. Z 28 dniem stycznia bieżącego roku wspomniana gmina zaczęła akceptować najstarszą walutę cyfrową jako oficjalny środek płatniczy za lokalne podatki oraz transakcje innego typu.

Aby nowa opcja uregulowania opłat podatkowych mogła wejść w życie, władze Zermatt podjęły współpracę z Bitcoin Suisse, czyli największą szwajcarską firmą z sektora kryptograficznego. 

Dzięki wspomnianej współpracy, władze Zermatt bez problemu mogą przekonwertować Bitcoiny (BTC) swoich podatników na tradycyjną walutę. Jest to możliwe właśnie za pośrednictwem Bitcoin Suisse, które przekierowuje środki w walucie fiducjarnej na rachunek bankowy szwajcarskiej gminy.

Podatnicy mogą dokonać opłaty podatków za pomocą Bitcoin (BTC) korzystając z internetowego portalu płatniczego lub też za pomocą urządzenia służącego do sprzedaży najstarszej waluty cyfrowej, które zostało zainstalowane w ratuszu miasta Zermatt. Płatność podatków przy użyciu BTC online, będzie jednak wymagała od podatnika zwrócenie się bezpośrednio do urzędu skarbowego o rozwiązanie do płatności w aktywach cyfrowych. 

Burmistrz szwajcarskiego Zermatt, czyli Romy Biner-Hauser uważa, że nowa opcja opłacania podatków jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na płatności podatkowe oparte właśnie na Bitcoin (BTC).

Szwajcarskie podejście do usług krypto-finansowych odbiega od reszty świata

Szwajcaria w dalszym ciągu pracuje nad rozwojem swojej branży usług krypto-finansowych. W przeciwieństwie do władz w niektórych państw, które to uznały taką opcję za obaczoną nadmiernie wysokim ryzykiem wynikającym z dużej zmienności walut cyfrowych. 

Jako przykład może posłużyć tu amerykański stan New Hampshire, który na początku stycznia bieżącego roku wycofał ustawę, dzięki której agencje stanowe mogły akceptować aktywa cyfrowe jako kolejną formę regulowania podatków. Amerykańscy prawodawców uważali bowiem, że taka inicjatywa jest niestosowna, gdyż Kurs Bitcoin (BTC) nie należy do stabilnych.

Z uwagi na wahania ceny, globalna adopcja walut cyfrowych jest wielce utrudniona. Patrząc na przykład płynący ze szwajcarskich metropolii, można zauważyć, że z dużym powodzeniem można rozwiązać ten problem. Gwarantując tym samym obywatelom innowacyjny sposób przeprowadzania płatności.

Leave a Comment