Urząd Komisji Nadzoru Finansowego właśnie powołał do życia oddział, który będzie zajmował się przyszłością FinTechu na ternie Polski. Jego praca ma polegać zarówno na wspieraniu, jak i regulowaniu. Jak wszyscy wiemy technologia blockchain oraz waluty cyfrowe są kluczowymi elementami tej branży. Czy KNF sprosta powierzonym zadaniom? 

Aktywa cyfrowe

W miniony czwartek w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego miało miejsce pierwsze posiedzenie nowo utworzonej jednostki funkcjonującej pod nazwą Cyfrowej Agendy Nadzoru. Uczestniczyli w nim:

  • przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w skrócie MFW
  • przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w skrócie KNF
  • przedstawiciele najwyższego szczebla z KIR, PKO BP, PZU SA,
  • prezes zarządu Billon Group.

Spotkaniu przeświecał cel omówienia zagadnień związanych z rozwojem rynku finansowego w Polsce. Ze szczególnym naciskiem na technologię blockchain oraz związane z nim waluty cyfrowe.

Regulacje prawne dotyczące aktywów cyfrowych rozpoczęte z przytupem.

Jednym z zadań powierzonych Cyfrowej Agendy Nadzoru będzie wnikliwe obserwowanie nowych zjawisk pojawiających się na rynku. Dodatkowo ma ona wspierać FinTech jak również rozszerzać działalność związaną z cyberbezpieczeństwem oraz dalszym rozwojem projektu e-urząd.

Jak łatwo się domyślić działania podejmowane przez KNF dotyczą nadzoru sektora finansowo-technologicznego funkcjonującego na terenie Polski. Nie można jednak zapominać o regulacjach, którym Polska musi sprostać jako członek UE. 

Urząd Kontroli Nadzoru Finansowego planuje utworzyć węzeł obserwacyjny

Aktywa cyfrowe oraz wszystko co jest związane z rynkiem na którym funkcjonują to jedno z głównym wyzwań przed, którym obecnie stoi Agenda. Dlatego też niezbędne jest odpowiednie sklasyfikowanie kryptoaktywów oraz kwestii związanych z ich obrotem. Warto również podkreślić fakt, że program Innovation Hub uległ rozszerzeniu. W związku z tym zarówno instytucje, jak startupy będą mogły przetestować swoje możliwości w piaskownicy regulacyjnej.

Z treści raportu opublikowanego przez Agendę wynika, że zaplanowano wdrożenie piaskownicy wirtualnej w technologii blockchain przy ścisłej współpracy z dostawcami z sektora infrastruktury finansowej mającej na celu odwzorowanie wirtualnego środowiska na potrzeby testowe. Jego użycie będzie przeznaczone dla wyselekcjonowanych projektów bazujących na wykorzystaniu technologii blockchain.

Można przypuszczać, że Urząd  także będzie chciał skorzystać z możliwości oferowanej przez tą technologie.

U podstaw piaskownicy wirtualnej leży założenie, że podmioty wykorzystujące nowatorskie rozwiązania będą mogły z niej skorzystać przy jednoczesnym wsparciu i nadzorze ze strony polskiego regulatora. Wdrożenie swoistego węzła obserwacyjnego sieci blockchain przez Urząd Kontroli Nadzoru Finansowego pozwoli na testowanie rozwiązań dedykowanych dla rynku:

  • kapitałowego
  • bankowego
  • ubezpieczeniowego w zakresie zarówno Trwałego Nośnika, jak i eVotingu.
One thought on “KNF powołuje do życia Cyfrową Agendę Nadzoru”
Leave a Comment